Sezona dolazi - kukanje, špekulacije i stvarne brojke


Kako se sezona približava, stižu prve špekulacije, medijski napadi i vječne rasprave o cijenama na obali. Hoće li kava na rivi i kugla sladoleda ponovno biti udarne teme ili nas čeka nešto konkretnije? Unatoč tradicionalnom „kukamo, dakle postojimo“ mentalitetu, brojke u čarter industriji pričaju svoju priču – i ona je daleko od crne. Ivica Žuro donosi oštar, duhovit i brojkama potkrijepljen osvrt na stanje u čarter sektoru, ekonomske trendove i leasing dinamiku. Je li turistička sezona zaista pred kolapsom ili se iza panike krije nešto sasvim drugo?

Kako će se bližiti sezona, tako će sve više biti najava i špekulacija o njenom karakteru.  
 
Ali lako se tu snaći jer postoji jedan pokazatelj pored dana boravka i iznosa vanpansionske potrošnje gosta. 
 
To su medijski napadi na sve živo što se događa na obali, od privatnog najma preko plažnih koncesionara do marina i luka te neotuđivog prava našeg čovjeka još od dolaska na Jadran - odnosno na kavu na rivi pokraj mora i kuglu sladoleda za po 1 euro. 
 
Obzirom da se pribjeglo povećanju poreznog opterećenja na male iznajmljivače, ako i nakon tog poteza bude slijedila medijska haranga na njih od strane medija iz glavnog grada – biti će ništa gora od dosadašnjih. 
 
Inače neki dan smo imali prvu takvu lastavicu. Čovjek je u Opatiji sjeo na samoj šetnici i malo se pogostio pa se šokirao cijenom.  
 
Pošto se nije smio potužiti supruzi – ni svojoj ni tuđoj – jer bi mu vrlo vjerojatno rekle da nema sreće sa razmišljanjem i je li morao baš tu sjesti, naravno da se potužio onom ko ima razumijevanja za svakog dok god to generira klik i zaradu. 
 
Hrvatski business as usual odnosno kako reče lik iz vica Znam ja nas, …. ti nas

 

Domaćim čarterima ide odlično...(?) 

Sudeći po brojkama, domaćim agencijama za čarter ide odlično, ma koliko se kukalo da je prošle godine bilo velikih problema
 
U 2024. se pojavila 201 novoregistrirana tvrtka iz domene čartera, te 831 nova brodica duljine trupa do 15 metara, 131 nova jahta na jedra duljine trupa preko 15 metara. Naftnoj krizi unatoč imali smo i 17 novih motornih jahti koje su se pridružile postojećoj floti od 178 oktanskih plovila. 
 
Nadalje, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture navelo je kako je krajem 2024. bilo aktivno 1.047 čarter tvrtki koje su ostvarile 86.993 najmova u cijeloj godini
 
Od toga je lavovski dio ili 75.926 najmova otpalo na 4.177 aktivnih brodica, od kojih su najtraženije bile one duljine trupa 10 do 12 metara. Njih 3.288 aktivnih realiziralo je 62.205 najmova odnosno 71,5% od svih. 
 
Slijedile su ih brodice duljine trupa 8 do 10 metara od kojih je 429 aktivnih zabilježilo 6.548 najmova ili 7,5% od ukupnog broja, a relativno tražene su bile i one 12-15 metara koje su u aktivnom broju od 312 jedinica ostvarile 5.592 najma ili 6,4%. 
 
Jahte na jedra su isto bile tražena roba u gradu

  • one duljine trupa 15-10 metara su ostvarile 4.929 najmova na 346 aktivnih jedinica 
  • lani je bilo njih 298 aktivnih duljih od 20 metara i kod njih je bilo 2.391 najam. 

Na slici su brojke koje se odnose na navedeno.  
 

 
Da situacija ne može biti loša koliko mi možemo kukati i cviliti kao da nam je na ruku koja bere tratinčicu ugazio prosječan hrvatski političar nakon 2 godine saborske menze, govore i podaci o nabavi plovila.  
 
Naime, naveli smo kako je nabavljeno ukupno 979 novih plovila, od kojih je 788 trupa duljeg od 8m i kao takve su poželjne za financiranje od strane leasing kompanija. 
 

Leasing kao glavni pogon čarter industrije  

Evidencija domaće agencije za nadzor financijskog tržišta HANFE navodi kako je u 2024. putem financijskog leasing nabavljano 473 novih plovila ukupne financirane vrijednosti 128.112.000 eura ili 270.850 eura po plovilu.   
 
Znači, može se reći da je 60% regularno evidentiranih novih aktivnih plovila u čarteru financirano leasingom - kao što se to obično i radi, što zbog upravljanja troškovima - što zbog upravljanja novčanim tijekom ili nečim trećim. 
 
Ostaje činjenica da je 40% nove flote nabavljeno drugim načinima.  
 
Ako je iz postojeće akumulacije čarteraških poduzeća – odlično, nije sve tako sivo, ima poduzeća koja znaju kako zaraditi novac i ulažu ga dalje u razvoj poslovanja. Odnosno iz drugih branši ulažu u čarter, time diverzificiraju rizik… i rade problem postojećima jer zagušuju sliku dolazi do veće ponude na ograničenom tržištu što za sobom povlači neminovan rat cijenama i dumping do iznemoglosti
 
Inače što se tiče nabave na leasing, ‘ko se mislio dokopati nekog plovila od leasing kuće zbog neplaćanja, neće to baš tako lako ići.  

Leasing kuće su naučile lekciju ili...  

Naime, kašnjenja kod novih leasing ugovora u čarteru praktički nema, a na ukupnom aktivnom portfelju leasing ugovora tek 0,30% ili u volumenu 846 tisuće eura odnosi se na plaćanja koja kasne godinu dana i više. Praktički je riječ o tri ozbiljna leasing ugovora. 
 
Puno veći su razmjeri dugovanja za financijske leasinge za nekretnine te osobna i gospodarska vozila. 
 
Budući se spominje samo financijski, a ne i operativni leasing kod plovila, objašnjenje je vrlo jednostavno, a može se zahvaliti financijskoj krizi 2008. godine.  
 
Do tada je i kod poduzeća bio relativno čest slučaj nabave putem operativnog leasinga kod kojeg se u najkraćim crtama neko dobro koristi, a ne stječe u vlasništvo.  
 
Sve je bilo OK, bonusi u financijskom sektoru su išli sami od sebe ne samo za kredite u švicarskim francima do momenta – kako bi rekao svojevremeni predsjednički kandidat – kada je došla 2008. 
 

Operativni leasing i duhovi prošlosti 

Po završetku sezone leasing kućama su vraćeni ključevi plovila koje one nisu mogle tek tako brzo plasirati dalje, a do tada značajni igrači sa velikim potencijalom tržišnog rasta su izišli iz branše
 
Iskustvo sa prezimljavanjem flote koja se nije mogla iznajmiti niti za pokriće fiksnih troškova značajno je skresalo ambicije jedne dotad vrlo jake leasing kuće čija je grupacija u međuvremenu imala problema druge prirode koje su rezultirale ne samo knjigom već i čime drugim. 
 
Uglavnom, otad se operativni leasing može na domaćem tržištu dobiti kod plovila samo iznimno.

 

  • Podijeli:

Ivica Žuro

Ivica Žuro

Ivica Žuro je konzultant u financijama, bankovnom poslovanju i upravljanju poduzećima. Vlasnik je MM Beneficium obrta za poslovno savjetovanje. Nakon duge karijere u bankarstvu gdje je uz ostalo bio dugogodišnji direktor za Srednju Dalmaciju u Splitskoj banci, odlučio je iskoristiti stečeno iskustvo u savjetovanju za financiranje i upravljanje. Uža specijalnost su mu financiranje poduzetništva te fizičkih osoba, kao i refinanciranje postojećih obveza povoljnijim kreditiranjem te organizacijska poboljšanja i uštede na troškovima poslovanja.

https://www.financiranje.net/



Kategorije trendova


Newsletter

Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox

Najnoviji trendovi

Osvježite svoje plovilo uz pomoć bespovratnih sredstava
Osvježite svoje plovilo uz pomoć bespovratnih sredstava

Planirate li unaprijediti svoje plovilo ili biti ekološki osviješteni? Upravo sada dostupna je posebna prilika za vlasnike plovila koji žele smanjiti troškove ulaganja u održivu tehnologiju čak do 70%. Silvija Domitrović Došen donosi informacije o bespovratnim sredstvima Ministarstva turizma, namijenjenima zelenoj tranziciji nautičkog sektora. Otkrijte jeste li među onima koji mogu ostvariti ovu potporu.

Strategija nije bauk, ona je način razmišljanja i donošenja odluka
Strategija nije bauk, ona je način razmišljanja i donošenja odluka

Strategija je često pogrešno shvaćena kao složen i nedostupan koncept, rezerviran samo za stručnjake. Andreja Fazlić u svom novom članku objašnjava koji su zapravo strateški okviri koje bi trebao poznavati svaki CEO i svaki lider koji želi razviti učinkovitu strategiju za svoj biznis. Saznajte kako izabrati najbolje poslovne odluke koje vode do konkurentske prednosti i uspjeha.

7 načina kako poboljšati web stranicu i dobiti više upita
7 načina kako poboljšati web stranicu i dobiti više upita

Iskoristite svoju web stranicu. Jer za što je imate? Ne samo jer mislite kako je morate imati i kako bi tu bile slike vaših jedrilica, katamarana i ostaloga... Web stranica može privući i potencijalne goste, i generirati upite. Ti upiti su samo vaši - zaradu od njih ne dijelite ni sa kim.

Koje greške čarter tvrtke najčešće rade (i kako ih izbjeći)
Koje greške čarter tvrtke najčešće rade (i kako ih izbjeći)

Uspješan čarter se ne vrti samo oko bukinga. To je proces. Svejedno, koliko god se trudili, male se greške ponekad “skupo” plaćaju. Od loše strategije cijena do loše održavanih plovila, svaka mala odluka utječe na zadovoljstvo gostiju i na kraju - dugoročnu profitabilnost. Ovaj vodič će vam pomoći prepoznati najčešće greške (i izbjeći ih na vrijeme).