Korozija broda - kako zaštititi svoje plovilo?


Korozija može biti neprijatelj plovilima, ali postoji mnogo načina kako se s njom nositi. Otkrijte kako korozija nastaje, zašto je morsko okruženje posebno izazovno te što možete učiniti kako bi zaštitili svoje plovilo od njezinih štetnih učinaka.

Korozija je neumoljiv proces - uništava plovila čineći ih manje sigurnima i manje funkcionalnima.  
 
Korozija nije samo oku neugodna, površinska smetnja. Ona polako, ali sigurno, umanjuje strukturni integritet vašeg plovila.  
Korozija je ozbiljna stvar i uzrokuje ozbiljne probleme.  

Zbog korozije, vaše plovilo može propuštati vodu, nosive konstrukcije mogu oslabiti, a određeni dijelovi plovila mogu se čak i u potpunosti raspasti.   
 
Kako bi se mogli boriti protiv korozije potrebno je znati što je zapravo korozija i kako ona nastaje.
 

korozija plovila - korodirani propeler broda prekriven hrđom

Što je korozija i kako utječe na vaše plovilo?  

Korozija je proces erozije materijala, posebno metala koji se događa zbog kemijske reakcije s plinovima ili tekućinama. Na koroziju nisu imuni ni drugi materijali kao što su polimeri ili drvo.  
  
Kod korozije postoje dva različita procesa koja uzrokuju oštećenje materijala, posebno metala:  

Kemijska korozija 

Kemijska korozija se događa kada metal direktno reagira s okolinom. To je proces u kojem metal mijenja svoj kemijski sastav uslijed izloženosti kemijskim agensima, poput kisika ili sumpornog dioksida u zraku. 
Primjer: željezo kada je izloženo vlažnom zraku, formira željezov(III) oksid ili hrđu. 

Elektrokemijska korozija 

Elektrokemijska korozija uključuje elektrokemijske reakcije između metala i okoline, koja zahtijeva prisustvo elektrolita (npr. voda s rastopljenim solima). 
Ovaj tip korozije se događa kada postoje dvije različite elektrokemijske zone na metalu, jedna djeluje kao anoda gdje metal gubi elektrone (korodira), a druga kao katoda gdje se elektroni primaju. 
Primjer: korozija metala u morskoj vodi, gdje slana voda služi kao elektrolit omogućujući prijenos elektrona i time koroziju. 

Morska voda ima velik utjecaj na koroziju, posebno na jahtama i plovilima. Visoki sadržaj soli čini morsku vodu izuzetno korozivnom, koja je onda u osnovi elektrolit.  

Visoka koncentracija soli u morskoj vodi povećava i njenu električnu provodljivost, što olakšava prijenos elektrona između anodnih i katodnih područja na metalu što ubrzava proces korozije, čineći metal slabijim i manje otpornim. 

Na jahtama i plovilima često se koriste različiti metali, što može dovesti do galvanske korozije. Ovo se događa kada se dva različita metala spoje u prisustvu elektrolita (u ovom slučaju, morske vode), uzrokujući da manje plemeniti metal (anoda) brže korodira. 

Zbog ovih razloga, jahte i plovila zahtijevaju redovito održavanje kako bi se zaštitili od korozivnog djelovanja morske vode, uključujući redovito nanošenje zaštitnih premaza, upotrebu žrtvenih anoda, i redovite inspekcije i čišćenje kako bi se smanjila mogućnost korozije. 
 

Što uzrokuje i ubrzava nastanak korozije?  

Brojni elementi djeluju kao katalizatori korozije, ubrzavaju oksidaciju metala i čine koroziju neizbježnom, brzom i razornom, a neki od glavnih faktora su: 
 
Električne struje u metalnim dijelovima broda - neadekvatno uzemljenje električnog sustava broda može uzrokovati koroziju metalnih komponenata. 
 
Bakterije i mikroorganizmi - neki mikroorganizmi (kao što su bakterije koje proizvode sumporni dioksid u balastnim tankovima) mogu proizvoditi tvari koje potiču koroziju.  
 
Klimatske promjene - u područjima s višim temperaturama i povećanom vlagom, brodovi su skloniji koroziji, jer povećane temperature i vlaga pogoduju koroziji. 
 
Kisik iz zraka - metalni dijelovi broda koji se nalaze iznad vodene linije, izloženi zraku, podložni su koroziji, jer kisik reagira s metalom, potičući proces oksidacije.  

žrtvene anode - privlače koroziju na sebe, štiteći ključne metalne dijelove plovila

Najučinkovitije metode za zaštitu od korozije  

Naravno, moguće je zaštititi plovila od korozije i postoje brojne učinkovite taktike, a ovo su neke od najučinkovitijih metoda: 

  • Žrtvene anode - privlače koroziju na sebe, štiteći ključne metalne dijelove plovila. Žrtvene cinkove anode često se koriste na propelerima i drugim podvodnim metalnim dijelovima broda, gdje se anode prve troše umjesto ključnih komponenata. 
  • Katodna zaštita - katodna zaštita koristi električnu struju za sprječavanje korozije, a može pomoći u zaštiti velikih metalnih površina broda. 
  • Posebni premazi i boje - stvaraju barijeru koja odbija vlagu i sol. Premazi kao što su epoksidni premazi, nanose se na trup i palubu plovila kako bi se spriječilo prodiranje vode i soli. Redovito nanosite premaze i antikorozivne boje na metalne površine kako bi se spriječila korozija metalnih dijelova poput vijaka i spojnica. 
  • Korištenje nekorozivnih materijala - upotrebom materijala otpornih na koroziju, gdje je to moguće ,(kao što su nehrđajući čelik, aluminij, stakloplastika ili kompozitni materijali) bitno se smanjuje rizik od korozije.  
  • Redovito održavanje i prevencija potrebno je redovito provjeravati stanje metalnih površina, po potrebi ih čistiti te obaviti popravke.  

Primjenom ovih metoda, znatno smanjujete rizik od korozije, čime se ujedno produžava vijek trajanja i čuva funkcionalnost plovila u vašem čarteru
 
Nije dovoljno samo povremeno provjeravati i čistiti vidljive metalne površine, već je potrebno adekvatno se brinuti i za one skrivene i teže dostupne dijelove.  
 
Redovito i detaljno čistite sve metalne površine, ali i palubu, ograde, i sidro, kako bi se uklonila sol i druge korozivne tvari. Čišćenje broda nakon svakog izlaska na more smanjuje akumulaciju soli. 
 
Posebnu pažnju posvetite teže dostupnim dijelovim, ispod palube i unutar trupa. Redovito pregledavajte unutarnje komore plovila kako bi na vrijeme otkrili i sanirali rane znakove korozije. 
 
Provodite temeljite inspekcije kako bi se identificirale bilo kakve anomalije ili promjene u strukturi i izgledu metalnih dijelova, te redovito provjeravajte i mijenjajte žrtvene anode, 
 
Redovnim i učinkovitim održavanjem smanjujete rizik od korozije, čime značajno doprinosite očuvanju i pouzdanosti vašeg plovila.  

provjera stanja i održavanje plovial je ključno za prevenciju i sanaciju korozije na brodu

Zaključak  

Borba protiv korozije na plovilima je zapravo rutinski proces koji zahtijeva cjelovit pristup.  
 
Inovativne tehnologije, poput pametnih senzora za rano otkrivanje korozije, kao i upotreba naprednih materijala otpornih na koroziju, dodatno unaprjeđuju zaštitu plovila.  
 
Inovativne tehnologije osiguravaju duži vijek trajanja samih plovila, time i povećavajući njihovu funkcionalnost.  
 
Ciljana i efikasna zaštita od korozije na plovilima ima za cilj jedno - budućnost u kojoj su plovila sigurnija, pouzdanija i otpornija na izazove. 
 
No, od svih gore navedenih stvari, redovito održavanje plovila i prevencija su temelj za očuvanje dugovječnosti vašeg plovila. 
 

  • Podijeli:


Kategorije trendova


Newsletter

Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox

Najnoviji trendovi

Što je SEM i kako ga vaša čarter tvrtka može iskoristiti
Što je SEM i kako ga vaša čarter tvrtka može iskoristiti

Search Engine Marketing je odličan marketinški alat, ali i vaša prva linija komunikacije s potencijalnim gostima. Uz SEM, vaši oglasi se pojavljuju na vrhu tražilica kao što je Google, uz instant vidljivost i direktnu povezanost s vašom ciljanom publikom. Želite imati bolje oglase i efikasnije SEM kampanje? Saznajte kako.

Gdje je fokus vašeg poslovanja - na proizvodu ili na kupcu?
Gdje je fokus vašeg poslovanja - na proizvodu ili na kupcu?

Je li vaš poslovni fokus na proizvodu ili na kupcu? Andreja Fazlić nam otkriva kako usmjeravanje na kupce može transformirati vaše poslovanje. Saznajte kako razlikovati prave potrebe kupaca od pretpostavljenih, te kako integracija korisničkih iskustava utječe na dugoročni uspjeh.

CRO.Y.A. - nova organizacija u hrvatskoj nautičkoj industiji
CRO.Y.A. - nova organizacija u hrvatskoj nautičkoj industiji

Osnovan od strane pojedinaca kojima je stalo do Jadrana i svega vezano uz jedrenje, Croatian Yachting Association (CRO.Y.A.) poziva sve u industriji na pridruživanje njihovoj misiji. Podržite u tome da hrvatska nautika bude onakva kakva zaslužuje (i treba) biti.

Želite osvojiti čarter tržite? Ovo definitivno ne smijete raditi!
Želite osvojiti čarter tržite? Ovo definitivno ne smijete raditi!

Imate društvene mreže za svoj čarter, i mislite kako je to dovoljno. No, za to vrijeme vaša konkurencija uspijeva u stvarima u kojima vi ne uspijevate, jer mislite kako vam nisu potrebne ili za njih nemate vremena. Saznajte što točno trebate raditi kako bi osvojili svoje ciljano tržište.