Tenderi - što se točno smije i pod kojim uvjetima? Imamo službeni odgovor!


Nakon objave članka o novom Pravilniku o sigurnosti plovidbe, stigao je službeni odgovor na pitanje koje muči mnoge čarter tvrtke: kako točno označiti i koristiti pomoćni čamac u skladu s propisima? Zatražili smo službeno pojašnjenje od nadležnih tijela - i dobili ga! U nastavku donosimo konkretne uvjete koji vrijede za sve pomoćna plovila, uključujući i ono što većina previdi: obavezno osiguranje, ograničenje kretanja i način označavanja.

Jedno od najčešćih pitanja koje smo zaprimili nakon objave članka o novom pravilniku o sigurnosti plovidbe odnosi se na konkretne uvjete pod kojima se pomoćni čamci u čarteru smiju koristiti.

Iako novi Pravilnik o sigurnosti pomorske plovidbe (NN 52/2025) jasno definira područje plovidbe tendera, u praksi su se pojavile razne interpretacije - posebno kada je riječ o uvjetima označavanja i korištenja pomoćnih čamaca te njihovom osiguranju.

Kako bismo dobili precizno tumačenje, obratili smo se nadležnim institucijama;  Ministarstvu mora, pomorstva i infrastrukture te ispostavama lučkih kapetanija. 

Zaprimili smo službeni odgovor od Uprave sigurnosti plovidbe, Lučke kapetanije Zadar, koji prenosimo u cijelosti:

“Člankom 87. Pravilnika o vođenju upisnika brodova, najvišoj dopuštenoj starosti i tehničkim uvjetima za upis u upisnik brodova (»Narodne novine«, broj 131/23 i 142/03), propisano je da pomoćna brodica ili čamac, koja pripada matičnom brodu, mora biti označena riječima »pripadak« ili »t/t« i imenom ili oznakom broda kojem pripada, u skladu s odredbama ovoga dijela Pravilnika. Riječ brod se ovdje koristi za sve pomorske objekte kao i na sve objekte unutarnje plovidbe, a riječ pomoćna brodica se odnosi i na pomoćni čamac. Način korištenja pomoćne brodice uređen je Pravilnikom o sigurnosti pomorske plovidbe u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru republike hrvatske te načinu i uvjetima obavljanja nadzora i upravljanja pomorskim prometom („Narodne novine“, broj 52/25), koji propisuje kako plovni objekt koji pripada drugom pomorskom objektu i upisan je ili označen kao dio opreme matičnog objekta, smije ploviti u području do 500 metara od pomorskog objekta kojem pripada, osim kada prevozi osobe i stvari s pomorskog objekta do najbližeg mjesta priveza ili između sidrišta i luke kojoj sidrište pripada.

Slijedom navedenog, razvidno je se pomoćna brodica može koristiti na način i uz uvjet propisan navedenim pravilnicima, odnosno pomoćna brodica mora udovoljavati sljedećim uvjetima:

1. mora biti označena sa »pripadak« ili »t/t« i imenom ili oznakom broda kojem pripada,

2. ne smije se udaljavati više od 500 metara od pomorskog objekta kojem pripada, osim kada prevozi osobe i stvari s pomorskog objekta do najbližeg mjesta priveza ili između sidrišta i luke kojoj sidrište pripada,

3. pomoćne brodice sa pogonskim strojem od 15 ili više kW moraju imati valjano osiguranje od odgovornosti za štete nanesene trećim osobama i to kao posebnu policu osiguranja ili takvo osiguranje i za pomoćnu brodicu mora biti izričito ugovoreno i navedeno u polici osiguranja matičnog broda.”

Što ovo to znači za čarter tvrtke?

Jasnija pravila olakšavaju pripremu za nadzor i pružaju točno definirane smjernice za označavanje, kretanje i osiguranje pomoćnih čamaca u svakodnevnoj praksi.

Napomena: Nakon objave prethodnog članka, zaprimili smo još nekoliko upita vezanih uz nedoumice oko primjene novog Pravilnika. Upit za dodatnim pojašnjenjem uputili smo na još nekoliko relevantnih adresa, no do trenutka objavljivanja ovog teksta nismo zaprimili odgovore. Čim ih dobijemo - objavit ćemo ih.


Do tada, pratite naš newsletter, s konkretnim odgovorima koje možete stvarno primijeniti u praksi.

 

  • Podijeli:


Kategorije trendova


Newsletter

Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox

Najnoviji trendovi

Kako se istaknuti - Top 7 grešaka koje rade čarter tvrtke
Kako se istaknuti - Top 7 grešaka koje rade čarter tvrtke

Čarter web stranice često se svedu na isto: slični brodovi, isti opisi, ništa novo za gosta ni za tražilicu. Ali vi imate dobru ponudu, a Google vas i dalje preskače… Znate li koje su to greške koje radite a koje vas koče? Evo konkretnih savjeta kako ih riješiti.

Švicarska je rekla "dosta" Booking.com-u, može li i čarter industrija podvući crtu?
Švicarska je rekla "dosta" Booking.com-u, može li i čarter industrija podvući crtu?

Nedavna presuda švicarskog nadzornog tijela protiv Booking.com-a otvara važnu temu i za čarter industriju: dominacija posrednika, visoke provizije i praksa davanja popusta iz tuđeg poslovnog modela ozbiljno narušavaju tržišnu ravnotežu. Iako čarter nema jednog OTA diva, mehanizmi su itekako slični, a posljedice sve vidljivije. Vrijeme je da se otvoreno postavi pitanje: tko zaista upravlja prodajom, a tko snosi sve operativne rizike?

Posao raste, ali ne i profit, odnosno jedva preživljavate? Ima pomoći.
Posao raste, ali ne i profit, odnosno jedva preživljavate? Ima pomoći.

Kad svi bježe u sigurnost, on je krenuo “kontra” - ravno prema krizi. Usred pandemijskog kolapsa turizma, Ivica Žuro odlučuje osnovati savjetničku firmu. Ne iz ludosti, već iz uvjerenja kako se najvažniji potezi povlače kad je najteže. U tekstu za čarter.hr vodi nas kroz stvarne pregovore s bankama, konkretne poslovne poteze i planove sa konkretnim ciljem a to je: preživjeti je prvi korak, nakon toga mora ići dovođenje u red.

Social media kalendar za čarter tvrtke: Što, kada i zašto objavljivati?
Social media kalendar za čarter tvrtke: Što, kada i zašto objavljivati?

Ako ste kao većina čarter tvrtki, društvene mreže su vam negdje pri dnu popisa. Objavite kad stignete, kad se nešto dogodi. Ili jednostavno ne stignete nikad. A onda dođe sezona i pomislite: “Trebali bismo nešto objaviti…” Ovaj vodič je tu da vam pokaže kako s minimalnim trudom napraviti jednostavan plan objava koji ima glavu i rep.