Ako ste kao većina čarter tvrtki, društvene mreže su vam negdje pri dnu popisa. Objavite kad stignete, kad se nešto dogodi. Ili jednostavno ne stignete nikad. A onda dođe sezona i pomislite: “Trebali bismo nešto objaviti…” Ovaj vodič je tu da vam pokaže kako s minimalnim trudom napraviti jednostavan plan objava koji ima glavu i rep.
Vlasnici i voditelji čartera imaju dovoljno posla s operativom i sezonom, a objave na društvenim mrežama svode se na "kad stignem" ili "kad se sjetim". Ako i uopće.
I upravo zato čarter tvrtke koje objavljuju redovito i paze na to, imaju prednost. Ne morate objavljivati svaki dan, ali trebali bi imati jasan plan tj. kalendar, što i kada ide na društvene mreže, i zašto to uopće radite.
Nisu sve objave jednake.
Jedan sadržaj privlači pozornost, drugi gradi povjerenje, a treći potakne upit itd. Ako stalno objavljujete samo fotografije brodova i koliki je popust, ne pokazujete što vaš čarter stvarno nudi. I ono što vašu publiku zapravo zanima.
Evo nekoliko ideja što sve možete objavljivati:
Većina čarter tvrtki objavljuje kad se nešto zanimljivo dogodi ili kad uhvate vremena.
A to nije dobro, vaša publika bolje reagira kad ste predvidljivi i dosljedni.
Ako nemate puno vremena, bolje je objaviti 2 puta tjedno, svaki tjedan, nego 10 puta u 3 dana pa mjesec dana ništa.
Evo primjera dobrog social media kalendara:
Ako koristite alate poput Meta Business Suitea ili Canve, možete unaprijed zakazati objave i time si sve olakšati.
Ne morate biti ažurni kao marketinška agencija, ali morate imati plan objava.
Dovoljno je jednom tjedno ili jednom mjesečno, isplanirati 4 do 8 objava koje pokrivaju različite teme npr. jedan brod, jedno iskustvo gosta, jedna korisna informacija i jedna destinacija.
Evo kako si to možete posložiti:
Odvojite li barem 2 sata tjedno za planiranje i pripremu, to je manje nego što ćete potrošiti tražeći što objaviti "na brzinu".
Tako će vaše objave imati raspored, ali i smisla, a vi nećete objavljivati nasumično. I ono najbolje, vaš će profil izgledati kao da se netko oko njega trudi i to radi profesionalno.
Važno je objavljivati, ali važna je i komunikacija nakon objave.
Svi oni koji vam postave neko pitanje ili ostave komentar, vjerojatno ih zanimate i vjerojatno razmatraju baš vas.
Odgovarajte brzo i konkretno:
Čak i ako ne stignete odmah odgovoriti, odgovorite čim prije možete. Bitnije je biti prisutan i prisno komunicirati nego objaviti još jednu sliku broda, a ignorirati svoju publiku.
Društvene mreže nisu katalog vaših brodova. Ako vaše objave djeluju kao da su napravljene na brzinu ili izgledaju (ili stvarno i jesu) kao oglas ili preslika ponude na vašem webu, publika to vidi - i ignorira.
Evo najčešćih grešaka koje čarter tvrtke rade:
Umjesto toga, fokusirajte se na:
To su objave koje se dijele, pamte i vraćaju publiku na vaš profil.
Društvene mreže ne služe samo za pokazivanje broda. One su prostor u kojem se gosti prvi put susreću s vama.
Tu grade dojam o vama, uspoređuju s drugima i tu odlučuju hoće li vam poslati upit ili ne.
Evo što se događa kad imate dobar plan objava:
Redovito objavljivanje na društvenim mrežama pokazuje i da vam je stalo do vlastitog poslovanja. Raznolikost sadržaja kojeg objavljujete pomaže da vas dožive kao stvarne ljude, a ne samo kao još jednu čarter tvrtku u moru konkurencije.
Na kraju, ono što se broji nije broj lajkova, nego broj ljudi koji su vas zapamtili i s kojima ste uspostavili kontakt.
Imati kalendar nije samo alat koji će vam olakšati marketing, nego dio vašeg odnosa s gostima.
1. Počnite s malim planom.
2. Odaberite dane za objave.
3. Pripremite sadržaj tjedan unaprijed.
4. Pokažite tko ste i što radite.
I ne zaboravite:
5. Povjerenje se ne gradi kampanjski, nego dosljedno.
Ako vam je draže baviti se bilo čime drugim nego objavama na društvenim mrežama - javite se nekome tko se time bavi profesionalno.
Ali nikako nemojte prepustiti svoje društvene mreže slučaju.
Ne znate odakle krenuti? Trebate pomoć oko sadržaja ili želite da netko drugi preuzme planiranje objava? Javite nam se ili se prijavite na naš newsletter - svaki tjedan stižu korisni savjeti i ideje za čarter tvrtke.
Prijavite se na newsletter i primajte najnovije trendove i savjete ravno u Vaš inbox
Čarter web stranice često se svedu na isto: slični brodovi, isti opisi, ništa novo za gosta ni za tražilicu. Ali vi imate dobru ponudu, a Google vas i dalje preskače… Znate li koje su to greške koje radite a koje vas koče? Evo konkretnih savjeta kako ih riješiti.
Nedavna presuda švicarskog nadzornog tijela protiv Booking.com-a otvara važnu temu i za čarter industriju: dominacija posrednika, visoke provizije i praksa davanja popusta iz tuđeg poslovnog modela ozbiljno narušavaju tržišnu ravnotežu. Iako čarter nema jednog OTA diva, mehanizmi su itekako slični, a posljedice sve vidljivije. Vrijeme je da se otvoreno postavi pitanje: tko zaista upravlja prodajom, a tko snosi sve operativne rizike?
Kad svi bježe u sigurnost, on je krenuo “kontra” - ravno prema krizi. Usred pandemijskog kolapsa turizma, Ivica Žuro odlučuje osnovati savjetničku firmu. Ne iz ludosti, već iz uvjerenja kako se najvažniji potezi povlače kad je najteže. U tekstu za čarter.hr vodi nas kroz stvarne pregovore s bankama, konkretne poslovne poteze i planove sa konkretnim ciljem a to je: preživjeti je prvi korak, nakon toga mora ići dovođenje u red.
Nakon objave članka o novom Pravilniku o sigurnosti plovidbe, stigao je službeni odgovor na pitanje koje muči mnoge čarter tvrtke: kako točno označiti i koristiti pomoćni čamac u skladu s propisima? Zatražili smo službeno pojašnjenje od nadležnih tijela - i dobili ga! U nastavku donosimo konkretne uvjete koji vrijede za sve pomoćna plovila, uključujući i ono što većina previdi: obavezno osiguranje, ograničenje kretanja i način označavanja.